Projekt Edukacyjnej Sieci Antysmogowej

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym brała udział w projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Przypomnijmy, że jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.

W ciągu całego roku szkolnego staraliśmy się upowszechniać tę wiedzę i pomagać w rozumieniu wyzwań i problemów, mających wpływ na życie lokalnej społeczności. Często obserwowaliśmy jakość powietrza dzięki zamontowanym czujnikom oraz wykonywaliśmy własne badania i obserwacje stanu jego czystości oraz zmian dokonujących się pod wpływem czynników atmosferycznych. Dowiedzieliśmy się m.in. co to jest smog, jak powstaje i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie. Zastanawialiśmy się również, dlaczego powietrze, którym oddychamy, jest tak bardzo zanieczyszczone i jakie należy podjąć działania, aby poprawić tę sytuację. W czasie zajęć korzystaliśmy z informacji zamieszczonych w internecie a także z ciekawych kart pracy dostosowanych do różnych przedziałów wiekowych uczniów, przesłanych w ramach projektu przez ESA.

Wszystkie te działania pozwoliły nam na zdobycie nowej wiedzy, przydatnych  umiejętności  i wykształcenie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Koordynatorki projektu: Joanna Szela i Agnieszka Wrzos