28.03.2023- Wizyta Ochmistrzyni Dworu

„Mama z Tatą są bardzo zdziwieni,

że się na kulturze znam.

żaden uczeń się nie leni

W naszej szkole, mówię Wam.

U nas ważne są maniery

Oraz rzecz tak oczywista, że ważniejsza od nauki

jest kultura osobista!”

Gościliśmy dzisiaj w naszych szkolnych murach w ramach Tygodnia Dobrych Manier – Ochmistrzynię dworu. Uczniowie byli bardzo ciekawi, kim jest Pani, która zgodziła się nas odwiedzić?. Otóż, we dworach szlacheckich ochmistrzynią dworu nazywano główną gospodynię, także guwernantkę, nauczycielkę domową kierującą wychowaniem i wykształceniem dzieci. Ochmistrzyni przedstawiła się, zapoznała dzieci ze standardami dobrego wychowania. Opowiedziała o dobrych manierach i szacunku. Przypomniała o tym, że kulturalnego człowieka można poznać po jego uprzejmości wobec innych. W trakcie spotkania uczniowie brali udział w inscenizacjach oraz konkursie wiedzy.

Dziękujemy jeszcze raz Ochmistrzyni dworu za tak wspaniałą lekcję dobrych manier.

Relacjonowała – Beata Wolanik