Realizacja II modułu projektu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” w klasie 1

Realizację drugiego modułu projektu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” klasa 1 rozpoczęła od przeczytania książki pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek. Dzieci dowiedziały się jak wyglądało dzieciństwo małego Julka, jakie miał zainteresowania i co doprowadziło do tego, że został poetą. W ramach pierwszego zadania uczniowie wypełnili lekturniki i wykonali różne ciekawe ćwiczenia, dowiedzieli się również na czym polega zawód poety i pisarza.

Drugim zadaniem było wykonanie przez każde dziecko „Lektury w pudełku”. Uczniowie zgromadzili w przyniesionych z domu pudełkach rzeczy – rekwizyty związane z przeczytaną książką. Dzieci wykazały się tutaj dużą wyobraźnią i kreatywnością. Podczas zajęć każdy
z uczniów opowiedział o swoich „skarbach”.

Kolejnym działaniem projektowym było zaplanowanie i narysowanie przez dzieci dalszej części lektury. Uczniowie wymyślali, jak mogły potoczyć się późniejsze losy głównego bohatera – Juliana Tuwima. Nasze prace umieściliśmy na gazetce klasowej.

W ramach ostatniego zadania zrealizowaliśmy scenariusz zajęć „Naukowy zawrót głowy”. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące różnych zawodów, tworzyły rysopis „poszukiwanego” – poety, a także odwiedziły miasto zawodów, dzięki czemu poszerzyły swoją wiedzę na temat omawianego zawodu. Uczniowie odegrali również scenki – wywiad z pisarzem. Było przy tym oczywiście mnóstwo radości i zabawy.

wychowawczyni kl. 1 Joanna Szela