13.04.2022 – Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków

Dnia 13 kwietnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły w ramach Innowacji Pedagogicznej „Eko czynni – czyli w trosce o nas samych i Rakszawskie środowisko’’ odwiedzili Oczyszczalnię Ścieków w Woli Dalszej.  Pan Marek Rajzer – Kierownik Oczyszczalni Ścieków, w bardzo interesujący sposób opowiedział nam, jak przebiega proces oczyszczania. Największe zdziwienie wzbudziła informacja o rzeczach wrzucanych do ścieków. Okazuje się, że trafiają tam różne rzeczy, np. pampersy!  Najważniejsze jednak, że ostatecznie do kanału Wisłoka wpływa oczyszczona woda.

Proces oczyszczania rozpoczyna się w momencie, gdy surowe ścieki dopływają do oczyszczalni. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że zanim woda zostanie oczyszczona musi przejść przez kilka niezbędnych procesów. Najpierw oczyszczalnia pozbywa się największych zanieczyszczeń na kracie schodkowej. Kolejnym etapem jest piaskownik, w którym grawitacyjnie usuwa się piasek.  Potem następują procesy defosfatacji,  denitryfikacji i nitryfikacji. Mieszanina ścieków i osadu czynnego dopływa do osadników wtórnych, gdzie następuje proces klarowania ścieków. Ścieki muszą jeszcze przejść II stopień oczyszczania biologicznego.

Jak widać proces oczyszczania wody jest długotrwały i skomplikowany. Być może warto więc się zastanowić czy nie nadużywamy tego cennego skarbu.

Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie oraz obejrzenie filmu ,,Naprzód’’ – całe kino było dla nas! Ale jazda!

Relacjonowała – Beata Wolanik