Certyfikat „Szkoły Demokracji”

W 2020/21 roku nasza szkoła jako jedna z siedemdziesięciu dziewięciu szkół w całej Polsce wzięła udział w ogólnopolskim programie “Szkoła Demokracji”, którego celem jest zwiększenie aktywności uczniów i uczennic w życiu szkoły oraz wzmocnienie samorządności uczniowskiej. Projekt ten realizowany jest przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie. Przedstawicielkami naszej szkoły były trzy uczennice klasy siódmej: Zuzanna Dudek, Wiktoria Jucha i Zuzanna Misztal oraz opiekun samorządu: Małgorzata Jagusztyn. Program stanowił dla nas ogromne wyzwanie, ponieważ byłyśmy jego najmłodszymi uczestniczkami z najmniejszym doświadczeniem, ale dałyśmy sobie radę. Podczas realizacji poszczególnych zadań napotkałyśmy wiele trudności. Niewątpliwie jedną z nich była pandemia koronawirusa panująca na całym świecie, przez którą możliwość spotkania i konsultacji wykonywanych zadań była ograniczona.
Dzięki udziałowi naszej szkoły w programie Szkoła Demokracji mogliśmy bardzo wiele się nauczyć, przede wszystkim pokazało nam to, jak można wprowadzić różne zmiany w funkcjonowaniu szkoły, które będą prowadziły do jej rozwoju oraz jak angażować w tą pracę pozostałych uczniów. Szkolenia online, w których systematycznie uczestniczyłyśmy, pomogły nam w poznaniu nowych metod pozyskiwania finansów dla SU czy też taktyk Młodego Lidera. Dzięki udziałowi w tych szkoleniach, rozgrzewała w nas burza mózgów, którą na pewno wykorzystamy do działania w następnym roku szkolnym.
Ponadto, jesteśmy jedną z 49 szkół w całej Polsce, która zdobyła certyfikat z wyróżnieniem, więc jesteśmy bardzo dumne z naszych poczynań w programie.https://szkolademokracji2020.ceo.org.pl/akualnosci/42-certyfikaty-szkoly-demokracji-2020-21-przyznane/
Opracowały: Zuzanna Dudek i Zuzanna Misztal